Kaleta ocenił projekt Bodnara. "Podział na neo i paleo"
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w piątek założenia zmian w przepisach o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).
Zasadniczy punkt propozycji zakłada, że członkowie-sędziowie KRS nie będą wybierani przez Sejm. 15 sędziów (z 25 członków Rady) wybiorą w wyborach bezpośrednich i tajnych sędziowie w kraju.
Kaleta: Propozycja niekonstytucyjna
Projekt resortu sprawiedliwości negatywnie ocenił były wiceminister Sebastian Kaleta. Swoje stanowisko streścił w poście opublikowanym na platformie X.
"Adam Bodnar miał wyjątkową okazję, by wokół sprawy KRS, która budzi ogromny spór społeczny i prawny, wyjść z propozycją, która mogłoby być podstawą do jakiejkolwiek rzetelnej rozmowy o naszym państwie i jego przyszłości" – czytamy w komentarzu Kalety.
"Wybrał ścieżkę radykalną, czyli totalną negację sędziów powołanych po 2018 roku oraz oddanie prawa do wskazywania sędziów w Polsce w pełni samym sędziom" – dodał.
Sędziowie neo i paleo
"System kastowy jaki proponuje Adam Bodnar z podziałem na neo, paleo, wykluczaniem i segregowaniem to niestety emanacja rządu chaosu jaki obecnie mamy. Oczywiście propozycje te naruszają Konstytucję, zarówno art. 187 ust. 1 pkt 2, jak i art. 144 ust 3 pkt 17)" – wyliczył poseł Suwerennej Polski.
Kaleta przywołał art. 2 ustawy zasadniczej, argumentując, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, a władzę – zgodnie z art. 4 tejże – sprawuje naród przez przedstawicieli lub bezpośrednio. "System, w którym obywatele są pozbawieni jakiegokolwiek wpływu na to kto w ich imieniu będzie sprawować władzę sądowniczą przeczy tym podstawowym zasadom. Propozycja MS również z tego powodu, gdyby nie segregowała sędziów na sędziów i niesędziów, byłaby niekonstytucyjna" – ocenił.
Bodnar o istocie projektu
W trakcie konferencji prasowej w piątek minister Bodnar poinformował, że projekt nowej ustawy zostaje oddany pod konsultacje społeczne. – Projekt ustawy poświęcony jest kwestii wyboru członków sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. (…) Z nadzieję, że wszyscy uczestnicy życia publicznego, którzy są zainteresowani problematyką, odniosą się do projektu ustawy – zaznaczył.
– W największym skrócie projekt sprowadza się do tego, że to sami sędziowie przy wsparciu państwowej komisji wyborczej będą wybierali sędziów członków KRS. Że te wybory będą przejrzyste, dostępne w taki sposób, aby środowisko sędziowskie miało swoją reprezentację – powiedział Bodnar.
– Drugi postulat w tej ustawie to powołanie rady społecznej, czyli organu, który w pewnym sensie będzie wspierał KRS w wykonywaniu swoich konstytucyjnych zadań – poinformował szef resortu sprawiedliwości.